Lilie je oblíbená okrasná rostlina a v našich domácnostech se objevuje často. Náležitou pozornost vzbuzuje často i u našich domácích mazlíčků, především u koček.
Ale pozor! Listy, květy i stonky lilií jsou jedovaté. Problematika otravy liliemi u koček se ve světové veterinární literatuře začala objevovat od devadesátých let minulého století a to přesto, že lilie jsou oblíbenou květinou desítky let. Hlavním důsledkem působení toxinů lilií je u koček akutní selhání ledvin, které vede až k smrti zvířete.
Zajímavostí je, že u psa, který pozře část rostliny se obvykle vyvinou jen žaludeční a střevní problémy, které ale nejsou životu nebezpečné. Pokus vyvolat otravu u králíků a potkanů rovněž nebyl úspěšný. To naznačuje, že kočka je nejspíš jediným druhem doma chovaného zvířete, u kterých byla otrava popsána. Skutečnost taky podporuje fakt, že mnohé kočky chované v bytě mají ve zvyku okusovat rostliny, které mají v dosahu.
Co vlastně jed z lilie způsobuje v těle kočky? Narušuje funkci ledvin, což způsobuje nahromadění látek jako močovina, fosfor a draslík. Přebytek těchto látek poškozuje další orgány a vede k úhynu.
První příznaky otravy se dostavují během 2-12 hodin. Může se vyskytnout nadměrný slinotok, zvracení nebo apatie. Poškození ledvin se začne projevovat nadměrným močením, které ale do 24 až 48 hodin postupně ustává, až se produkce moče zastaví. Kočka trpí nechutenstvím, zvracením, dehydratací, podchlazením a nastává smrt.
Co když kočka sní kousek lilie? Je důležité co nejdřív, nejpozději do hodiny, vyvolat zvracení aby se zabránilo vstřebání toxinu. Poté se kočce podává aktivní uhlí, které na sebe naváže zbytek toxinů z trávicího traktu, společně s projímadlem, které urychlí jeho vyloučení z těla. Pacient dostává po dobu alespoň 3 dní infuze, aby se podpořila funkce ledvin.
Při otravě lilií jde o čas. Aby měla kočka šanci na přežití, musí být předvedena k ošetření nejpozději do 6 hodin od pozření rostliny. S přibývajícím časem a vývojem příznaků, se už šance na záchranu blíží k nule.
Na závěr vzpomeneme případ z naší kliniky se šťastným koncem. Majitelka k nám přinesla kocourka asi půl hodiny potom, co si všimla, že okusuje listy lilie. Ihned jsme vyvolali zvracení a napojili kocourka na infuzi. Dostával aktivní uhlí a projímadlo. Díky rychlému ošetření se u něj nevyvinuli žádné příznaky otravy a po třech dnech infuzí se mohl vrátit domů.
Za zmínku stojí, že kocourek dřív nejevil o rostliny v bytě žádný zájem a to, že pozřel lilii, bylo překvapením. Proto pokud máte doma kočku, je lepší vyhnout se rostlinám, které jsou jedovaté, ne vždy si můžete všimnout, že je Váš mazlíček ochutnal.