Fena by měla být odčervena před nakrytím, a pak až se štěňaty. Během březosti se nedoporučuje odčervovat, některé přípravky mohou narušit vývoj plodů. Většina štěňat se rodí začervená, nebo se nakazí mlékem od matky. Proto odčervujeme celý vrh i s matkou a to několikrát – první odčervení štěňat provedeme ve věku 14 dní, dále odčervujeme ve 14-ti denních intervalech až do věku 3 měsíců. Opakované odčervení je velmi důležité, abychom zachytili všechna vývojová stádia škrkavek, od 3. měsíce věku odčervujeme každé 3 měsíce, nebo podle počtu zvířat v domácnosti a jejich (zlo)zvyků.
V praxi se však většinou psi odčervují preventivně bez vyšetření trusu, v rozmezí 3 až 6 měsíců. Pokud jsou v přímo v trusu viditelní parazité nebo jejich články, je nutné po 14-ti dnech odčervení zopakovat. Musíme brát i ohled na přítomnost malých dětí,pak odčervujeme častěji-parasité jsou totiž přenosní na člověka a ne vždy jsme schopní uhlídat naše malé špunty.
Koťata se odčervují podobně jako štěňata.
Důsledně bychom měli odčervovat zejména kočky žijící převážně venku, protože zde se nejčastěji nakazí požíráním ulovených hlodavců Stačí, když je zabijou,nemusí je ani sníst. Kočky chované pouze v bytech se mohou nakazit vajíčky přinesenými např. na obuvi. Kočky v domácnostech by se měly odčervit každých 6 měsíců a venkovní kočky nejméně každé 3 měsíce.