Závěr roku je spojen se zábavou, hlukem a výbuchem petard a ohňostrojů. Až 50% psů má z nadměrného hluku stres, který se může projevovat třesem, kňučením, štěkáním, pomočením či ukrýváním. Pes si může v strachu ublížit, když se třeba bude snažit uniknout před nepříjemnými zvuky, proto bychom jeho úzkost neměli ignorovat. Jak mu pomoct?
1. Poskytněte mu místo pro ukrytí. Vystelte mu to tam oblíbenou dekou, dejte tam oblíbené hračky, aby byl pes obklopen známým prostředím. Co jejíž k tomuto místu zapněte Adaptil difuzér s obsahem psího uklidňujícího feromonu. Ten posílí jeho pocit bezpečí.
2. Jděte na procházku ještě za světla a v čase, když je venku klid. Pes bude méně vystrašen.
3. Doma zavřete okna a zatáhněte závěsy, abyste snížili hluk v bytě na minimum.
4. Snažte se psa zabavit a odvést jeho pozornost od nepříjemných zvuků. Věnujte se mu, poskytněte mu novou hračku, nebo pamlsek.
5. Pokud je to možný, nenechávejte psa doma samotného, přítomnost majitele mu pomůže stres zvládat lépe.
6. Nereagujte na projevy strachu! Utěšováním můžete situaci jenom zhoršit, protože psy často probírají úzkost ze svého majitele. Nikdy psa netrestejte, když ze strachu například štěká nebo se pokálí.
7. Použijte uklidňovací prostředky. Na trhu je celá řada bezpečných přípravku jako například Serene Um, Zylkene, Calming či Bachové kapky. Přípravky jsou na přírodním základě a nemají žádné vedlejší účinky. Můžete je psovi podávat už v průběhu celého prosince.